Ön a régi honlapunk oldalait böngészi!


Jelenlegi honlapunkat ide kattintva tekintheti meg.

Ide kattintva tovább böngészheti a régi oldalt.


SOFTWARE
EBPP
NYOMTATÓK
KÁRTYA NYOMTATÓK
SITEMAP
MAGUNKROL
[Software • Termékek]

WinRunner

A Mercury Interactive WinRunner nevű terméke az alkalmazások automatizált funkcionális tesztelésére szolgál. Ezt a program a grafikus kezelői felületen keresztül töténő teszteléssel valósítja meg, így teljesen a végfelhasználó szemszögéből vizsgálja az alkalmazásokat. A WinRunner teszt szkriptekben rögzíti az üzleti folyamatokat és az alkalmazás fejlődése során a szkriptek fejlesztését is lehetővé teszi. A rögzített üzleti folyamatokat később felhasználhatjuk a Mercury Interactive másik termékében, a LoadRunner-ben, elosztott alkalmazás teljesítményének vizsgálatára is.

Szkripteket két módon készíthetünk. Az egyik a felvétel. Ilyenkor a WinRunner automatikusan rögzíti, hogy mit csinálunk az alkalmazással (melyik menüpontot, nyomógombot aktiváljuk, a beviteli mezőkbe mit írunk). A második lehetőség, hogy a szkriptet a leíró nyelvén (TDL - Test Description Language) írjuk meg. Általában az első megoldás az egyszerűbb és gyorsabb, hiszen csak az alkalmazás használatához kell érteni.

A szkriptek automatikus rögzítése, nagyon hasonlít a billentyűzet makrókhoz, azonban itt több minden, többek között az egér használata is rögzítésre kerül. A felvételnek két módja van: a környezet függő (Context Sensitive) és az analóg. Az első esetben az kerül rögzítésre, hogy mit csináltunk az alkalmazásban, például megnyomtunk egy gombot, aktiváltunk egy menü pontot (függetlenül attól, hogy billentyűzettel vagy egérrel tettük). Ennek az előnye, hogy az alkalmazás más verzióiban is használható marad a teszt szkript. Az analóg rögzítés esetén a program az egér mozgását is rögzíti és a teszt végrehajtása során pontosan ugyanazt fogja csinálni, amit mi csináltunk a teszt rögzítésekor. Az utóbbival például rajzoló programot lehet tesztelni, de akár aláírás bevitele is megvalósítható. Természetesen a szkripten belül a két eljárás tetszőlegesen kombinálható.

A felhasználók az üzleti folyamat rögzítése után ellenőrzési pontokat vehetnek fel. Az ellenőrzés kiterjedhet az objektumok különböző attribútumaira is. Például, hogy a vizuális objektumokon a várt értékek jelennek-e meg, az adott objektum engedélyezett-e. Az ellenőrzési ponton kívül lehetőség van szinkronizációs pontok beillesztésére is. Ebben az esetben egy adott szöveg vagy bitmap megjelenésére várhatunk. Erre a hosszan tartó adatbázis műveletek esetén lehet szükség.

A szkriptek írását a program a beépített függvények vizuális felületen történő beillesztésével segíti. Ilyenkor megjelenik a függvény leírása és a paramétereinek jelentése. A függvények használatával megvalósítható például egy mező értékének lekérdezése és lokális változóban tárolása. Lehetőség van arra is, hogy a WinRunner egy grafikus objektumról szöveget ismerjen fel.

A WinRunnerhez létező különböző bővítések lehetővé teszik a különböző alkalmazásfejlesztő eszközök (pl.: Java, Oracle Dev 2000, PowerBuilder, Visual Basic) széles körének támogatását és az adatbázis ellenőrzési lehetőségek (új, változott, törölt rekordok megjelenítése) is elérhetőek ilyen módon. A fentiek által lehetővé válik a vállalaton belül integrált, de más-más fejlesztő eszközben készített alrendszerek integrált tesztelése, ami egyébként egy nehezen kivitelezhető probléma.

A WinRunner képes együttműködni a Mercury Interactive TestDirector nevű termékével. Ezáltal mind a tesztszkriptek, mind a futási eredmények a TestDirector repository-jában tárolhatóak. A repository segítségével lehetővé válik a csoportmunka kezelése is. A TestDirector lehetőséget biztosít a WinRunner tesztek távoli gépeken történő futtatására is.

A Data-Driver Wizard használatával, lehetővé válik az adott szkript többféle bemenettel (tesztesettel) történő futtatása. Az adatok megadása Excel-szerű táblákban történik. Ezek a táblák az Excel formátumba menthetőek és onnan betölthetőek.

A WinRunner a számára még ismeretlen vizuális objektumokat a Virtual Object Wizard és a felhasználó segítségével hozzá tudja rendelni a már ismert objektumokhoz. Így a még nem támogatott vizuális objektumokhoz kereshetünk hasonlóan viselkedőt, amit a WinRunner már ismer.

A szkript rögzítése, az ellenőrzési pontok elhelyezése és egyéb bővítések bevitele után a szkript futtatása következik. Ez háromféle módon tehető meg: verify, update, debug. A verify az alkalmazás tesztelésére szolgál. Az update opcióval a teszt által várt értékeket lehet frissíteni. Erre például verzió váltás esetén lehet szükség. A debug a szkript javítását segíti (pl.: soronkénti végrehajtás).

A teszt lefutása után a program egy jelentést készít arról, hogy az ellenőrzési pontoknál a várt érték voltak-e. Ezt a jelentést táblázatos formában jeleníti meg.

A szkriptek újrafelhasználhatóságához nagymértékben hozzájárul az un. GUI map használata. Ez az alkalmazás vizuális objektumainak leírását tárolja egy hierarchikus szerkezetben. A szkript, pedig mindig a GUI map alapján hivatkozik az adott objektumra. Így az alkalmazásban történő áthelyezés, átnevezés esetén elegendő a GUI map frissítése. Ezáltal a teszt szkript platform függetlenné válik. Lehetőség van például arra, hogy Solarison Netscape-el létrehozzunk egy teszszkriptet, amit minden változtatás nélkül használhatunk egy Windows 95-ön futó Internet Explorerben. Emellett ez a tesztszkript használható NT-n a LoadRunner-ben terhelésteszt megvalósítására is.

Támogatott eszközök:

  • Netscape & Internet Explorer
  • AWT, JFC, AFC, EWT Java Toolkits
  • PowerBuilder
  • Visual Basic
  • Forté
  • Számos OCX Control
  • C/C++
  • SAP, Oracle Applications, PeopleSoft, Baan
  • Oracle Developer
  • Legacy Systems (mainframe, AS/400, character UNIX systems)
  • Delphi



[ FŐOLDAL | SOFTWARE | NYOMTATÓK | KÁRTYA NYOMTATÓK ]
SITEMAP | [ MAGUNKRÓL | TANFOLYAMOK ]

Triad 1999-2001 - Minden Jog Fenntartva